| ma | ti | ke | to | pe | la | su | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 49 | |||||||
| 50 | |||||||
| 51 | |||||||
| 52 | |||||||
| 01 | |||||||
| 02 |
Valitse kalenterista saapumispäivä ja lähtöpäivä saadaksesi hinnan.
Rovaniemeltä 307 km pohjoiseen, Enontekiön keskustasta Hetasta 9 km itään, ei rannalla, Ounasjoen rantaan 650 m ja Perilännivan (Näkkäläjoki) rantaan 300 m. Suoalueita mökin ja jokien välissä.
Höylähirsimökki, sisältä paneloitu, rakennettu 1995. Tupakeittiössä vuodesohva ja 2 sänkyä omassa alkovissaan (ei ovea tai verhoa), sauna, pesuhuoneessa suihku /wc.
Ankin tuvan pihapiiriin on valmistunut v. 2020 lisämajoitustila "Sirpan Kammari", jota vuokrataan suoraan omistajalta. Kohde on 18 -neliöinen sisältäen makuutilan (2 sänkyä) ja olohuoneen. Tilojen välissä on liukuovi.
Grillikota ja varastolato. Kelkkavaja. Mökiltä pääsee suoraan kelkkareitille.
Ankin Tupa on mukavuuksin varustettu pikkumökki, joka sopii hyvin retki-ja eräharrastusten tukikohdaksi. Mökin hanavesi tulee omasta porakaivosta ja on talous / juomavedeksi soveltuva laatu (tutkittu 12/2022). Ylläs-Pallastunturin kansallispuisto hyvin tavoitettavissa, puisto on lähimmillään noin 10 km:n etäisyydellä. Puiston rajoille pääsee metsäautotietä, jonka puomiin voi lunastaa avaimen Tunturi-Lapin luontokeskuksesta.
Lemmikit on sallittu lisämaksusta. Lemmikkimaksu peritään per varaus.
Ei saatavana liinavaatteita, joten asiakkaan tulee tuoda omat lakanat ja pyyhkeet mukanaan.
Enontekiön keskusta Hetta palveluineen 9 km.
Hetan Hiihtomaa (latuverkosto ja hissi) ja Tunturi-Lapin luontokeskus 7 km. Rajanylityspaikka Norjaan 47 km.
Riistametsät ja kalavedet lähellä. Valtionmaiden pienriistan (kanalinnuista vain riekko) metsästysalueet ulottuvat Hetan kylän laitamille laidalle. Ks. kohteet 614 Hetta-Karesuvanto ja 1615 Näkkälä (www.eraluvat.fi).
Kalastus: Ks. kohde 1556 Ounasjoki-Käkkälöjoki-Pöyrisjoki (www.eraluvat.fi).
Alueen järvissä voit yleensä kalastaa yhdellä vavalla kalastonhoitomaksun maksamalla (www.eraluvat.fi).
Mökillä on käytettävissä voimavirta sähköautojen lataukseen.
| ma | ti | ke | to | pe | la | su | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 49 | |||||||
| 50 | |||||||
| 51 | |||||||
| 52 | |||||||
| 01 | |||||||
| 02 |
Valitse kalenterista saapumispäivä ja lähtöpäivä saadaksesi hinnan.