| ma | ti | ke | to | pe | la | su | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 49 | |||||||
| 50 | |||||||
| 51 | |||||||
| 52 | |||||||
| 01 | |||||||
| 02 |
Valitse kalenterista saapumispäivä ja lähtöpäivä saadaksesi hinnan.
Kahden eräkämpän kokonaisuus Inarilla Ukonsaaren hienoissa maisemissa. Sopii esim. kalastajille, mökkirantaan pääsee isommallakin veneellä. Venematka 11 km, mökille ei ole tietä.
Kaksi erämökkiä, erillinen hirsisauna, grillikota ja tulipaikka. Inarijärven Leutaniemessä, 11 km Inarin kirkonkylästä koilliseen, pääsy vain asiakkaan omalla veneellä. Tarvittaessa kuljetus lisämaksusta omistajalta.
Mökkien etäisyys rantaan 40 m. Mökkirannassa laituri, johon pääsy isommallakin veneellä (veden syvyys noin 2 m). Uintimahdollisuus, ranta on syvähkö, hiekkapohjainen ja pikkukivinen. Mökillä soutuvene + perämoottori 4 hv (2-tahti, asiakas tuo polttoaineen). Lisäksi aggregaatti 2kw (4-tahti, asiakas tuo polttoaineen) ja aurinkosähköjärjestelmä esimerkiksi kännykän lataamiseen.
Pizzauuni ja kaasumuurikka (johon muurikkapannu, paellapannu ja savustuslaatikko).
Jääkaapin, muurikan ja kaasukeittimen kaasu sekä polttopuut sisältyvät hintaan. Kohteesta löytyy myös perus ruokailuvälineet, wc-paperia ja huussin kuiviketta.
Mökki 1: 45 m², tupa, kamarissa 2 levitettävää sänkyä, eteinen sekä pieni katettu kuisti. Mökissä kamiina, varaava takka, jääkaappi (toimii vain aggregaatilla) ja kaasukeitin (2-liekkinen).
Mökki 2: 25 m², tupa, jossa 2 kerrossänkyä. Tuvassa kamiina, kaasujääkaappi ja kaasukeitin (1-liekkinen).
Kohde on varattavissa kesäkuun puolivälistä lokakuun loppuun.
ERÄKÄMPPÄ: Eräkämpät soveltuvat parhaiten tukikohdaksi kalastus- vaellus- tai metsästysreissulle. Eräkämppien varustelu ja taso on usein muita lomamökkejä vaatimattomampi. Kohdetta ei esilämmitetä ennen varauksen alkua. Kämpän siivouksesta loman aikana ja jälkeen huolehtii asiakas (siivousohjeet varausehdoissa). Pitkien etäisyyksien takia huolto ei tarkasta kämppää kaikkien asiakkaiden jälkeen. Jos kohde on saapuessasi siivoamatta tai siellä on puutteita, ota välittömästi yhteyttä kohteen huoltajaan soittamalla. Käyttövettä ei tutkita vuosittain, joten suosittelemme juomaveden keittämistä varmuuden vuoksi.
Aggregaatti käytettävissä tarvittaessa (4-tahti, asiakas tuo polttoaineen).
Kuljetukset omistajalta veneellä, hinta alkaen 200 €/suunta. Lisätiedot omistajalta.
Hyvin rauhallinen paikka, naapureita ei näköetäisyydellä. Ukonsaari (Ukonkivi), saamelaisten (aikoinaan saamelaisten pyhä uhripaikka) sen sijaan näkyy mökille, etäisyys noin 3 km. Saarelle nousu ei ole suotavaa!
Inarijärvi on eritoten vetouistelijan sekä harjuksen heittokalastajien kohde. Perhokalastajalle siika on yleinen saalis. Myös haukea ja ahventa hyvin saatavissa. Kalastusluvat, ks. kohde 1580 Inarijärvi (www.eraluvat.fi).
Pielpajärven vanha puukirkko noin 9 km (veneellä Pielpavuonoon ja sieltä polku 2 km). Saamelaismuseo ja luontokeskus Siida 11 km, Saamelaiskulttuurikeskus Sajos 11 km. Inarin kirkonkylän palvelut (kaupat, ravintolat ja polttoainemyynti) 11 km.
| ma | ti | ke | to | pe | la | su | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 49 | |||||||
| 50 | |||||||
| 51 | |||||||
| 52 | |||||||
| 01 | |||||||
| 02 |
Valitse kalenterista saapumispäivä ja lähtöpäivä saadaksesi hinnan.