Hirsirakenteinen vanha savottakämppä Ruotinjärven rannalla (etäisyys 60 m). Kämpässä on 2 huonetta ja keittiö, rannassa kaksi saunaa, joista toinen on savusauna, kynttilävalaistus saunassa. Toisessa huoneessa on 5 kerrossänkyä ja toisessa 1 kerrossänky ja parisänky. Kamina- ja varaava takkalämmitys, puuhella ja kaasulevy, kaivo. Vene ja veneilyliivit, laituri, uimaranta kohtalainen. Savustusmahdollisuus.
ERÄKÄMPPÄ: Eräkämpät soveltuvat parhaiten tukikohdaksi kalastus- vaellus- tai metsästysreissulle. Eräkämppien varustelu ja taso on usein muita lomamökkejä vaatimattomampi. Kohdetta ei esilämmitetä ennen varauksen alkua. Kämpän siivouksesta loman aikana ja jälkeen huolehtii asiakas. Pitkien etäisyyksien takia huolto ei tarkasta kämppää kaikkien asiakkaiden jälkeen. Jos kohde on saapuessasi siivoamatta tai siellä on puutteita, ota välittömästi yhteyttä kohteen huoltajaan soittamalla. Asiakkaan tulee tuoda omat lakanat ja pyyhkeet mukanaan (ei ole vuokrattavissa). Käyttövettä ei tutkita vuosittain, joten suosittelemme juomaveden keittämistä varmuuden vuoksi. Etäisyyksiä: Kuhmo (kauppa) 50 km, linja-autopysäkki 5 km, Vuokatti 110 km, Kajaani 150 km. Lähin naapuri: 500 m (toinen kämppä järven toisella puolella). Autolla pääsee mökin pihaan kesällä. Huom! Talvella etäisyys pihaan 5 km. Varaus alkaa klo 14.
Viikkohinta 604 - 743€, Viikonloppu 215 - 417€
Valitsemalla aloitus- ja lopetuspäivän saat näkyviin hinnan haluamallesi ajankohdalle.
Asiakkaiden antama tähtiluokka 3.8 (perustuu 59 arvioon)
98% asiakkaista suosittelisi tätä lomakohdetta.
Rauhallinen ja kaunis paikka, tilava mökki. Ruoanlaitto onnistuu ilman sähköä kaasuliedellä, puuhellalla tai nuotiolla rannassa olevalla nuotiopaikalla. Oivallinen paikka marjastukseen ja eräilyyn!
Kiitokset huoltajalle, metsähallitukselle ja Lomarenkaalle lukuisista parannuksista kohteessa. Uusi kompostori, savusaunan kiuas korjattu, nuotiopiiri uusittu, kaivonkansi uusittu, uudet jäteastiat, uusia keittiövälineitä ym. ym. Oli mukava lomanen!
Sivustolla voisi kertoa, mitä asioita mökillä on ja mitä ei (esim. vesi haetaan kaivosta; maakellari; ulkovessa; soutuvene käytettävissä;..). Lisäksi, veneessä saisi olla paremmat airot.
Osallistu kuvakisaan ja voita 1000€ lahjakortti! Jaa parhaat mökkiloman kuvat somessa hashtageilla #lomarengas #kuvakisa #12345(mökin numero) ja olet mukana kisassa.Kuvakisaan