| ma | ti | ke | to | pe | la | su | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 49 | |||||||
| 50 | |||||||
| 51 | |||||||
| 52 | |||||||
| 01 | |||||||
| 02 |
Valitse kalenterista saapumispäivä ja lähtöpäivä saadaksesi hinnan.
Kohdenumero 15443
Tilava ja viihtyisä paritalon puolikas rauhallisella alueella Salmilammen rannalla, rakennettu v. 2009. Huoneiston kokonaispinta-ala on 116 m² (alakerta 99 m² ja yläkerta 17,5 m²). Huoneisto on erittäin siisti ja moderni, näkymä oleskelutilojen, ruokailutilan ja keittiön isoista ikkunoista Salmilammelle ja Salmilammenvaaralle. Lammella on runsaasti lintuja mm. joutsenperhe. Myös saukko on nähty lammella. Lumoava maisema vaihtuu vuodenaikojen mukaan kesän vihreydestä syksyn ruskaan ja talven lumiseen maisemaan.
Keittiössä on täydellinen ja laadukas astiasto 12 hengelle. Makuuhuoneita alakerrassa on kolme, joista yhdessä on parisänky ja kahdessa kaksi erillistä vuodetta. Yläkerrassa, joka on osittain matalaa tilaa, on iso makuuhuone, jossa parisänky + lisävuode 11 cm Memory foam -patjalla (koko 80 x 200 cm). Yläkerrassa on oma WC. Mökissä on ilmalämpöpumppu (viilentää ja lämmittää).
Tilavasta saunasta on näkymät Salmilammelle. Lasitetulla terassilla on kaasugrilli. Alueella on Grillikota (50 metrin päässä), joka on yhteiskäytössä muiden huoneistojen kanssa. Ohjeet löydät huoneiston kansiosta. Huoneiston ulkovarastossa on suksien voiteluteline ja kahdet aikuisten ja yhdet lasten lumikengät. Ulkovarastosta löytyy myös yksi rattikelkka ja pulkka.
Asunnossa ja alueella on käytössä kattava jätteiden lajittelu. Huoneistosta löydät lajitteluastiat ja ohjeet.
Hintaan sisältyy 2 hissilippua talvikaudella 2025-2026.
Alakylän hiihtolatu (Talvijärvi – Konttainen) menee noin sadan metrin päässä. Laskettelukaudella 2025 -2026 huoneiston hintaan sisältyy kaksi aikuisten hissilippua. Rukalla on erinomaiset maastopyöräily reitit ja mökiltä suora pääsy Salmilammenvaaran kautta.
Kuusamosta 27 km pohjoiseen, hiihtokeskus 3.8 km, kauppa 2,8 km, skibussi 800 metriä, hiihtolatu n. 100 metriä, Salmilampi 100 m, ranta luonnontilainen. Pieni Karhunkierros 20 km, Riisitunturi 26 km. Sallan, Oulangan, Syötteen, Hossan ja Pyhä-Luoston kansallispuistot 1-2h automatkan päässä.
Käytettävissä on 2 aikuisten lumikengät ja 1 lasten lumikengät. Huoneistossa on Wifi käytössä (150 Mt), joka mahdollistaa mm. etätyöskentelyn. Oleskelutilassa on DNA TV, jonka avulla voit katsella omilla tunnuksillasi kaikkia saatavilla olevia sovelluksia, Netflix, Viaplay, HBO, Ruutu, Yle Areena, MTV Katsomo, YouTube ym.
Oleskelutilassa on muhkea sohvakalusto ja kevyttakka.
| ma | ti | ke | to | pe | la | su | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 49 | |||||||
| 50 | |||||||
| 51 | |||||||
| 52 | |||||||
| 01 | |||||||
| 02 |
Valitse kalenterista saapumispäivä ja lähtöpäivä saadaksesi hinnan.