Rovaniemeltä 25 km koilliseen, Raudanjoki/Vaattunkiköngäs 40 m, ei venettä, laituria eikä uimarantaa. Hirsirakenteinen vuonna 2010 rakennettu paritalohuoneisto, 2 makuuhuonetta, joissa molemmissa 2 vuodetta, tupakeittiö, sähkösauna, pesuhuone (2 suihkua) ja erillinen sisä-wc. Kalustettu terassi joen puolella. Huomioitavaa: Kylmäsäilytystilat ovat todella rajalliset (jääkaappi on pieni). Astianpesukone on pientä mallia.
Huoneisto sijaitsee Vaattungin kämppäkartanon pihapiirissä, Vaattunkikönkään koskimaisemassa. Kämppäkartanon alueella on tilausravintola, majoitustiloja, yhteiskäytössä oleva laavullinen nuotiopaikka, tilausrantasauna ja -palju. Kämppäkartanoa vuokrataan ryhmille ennakkotilauksesta ja kartanossa voi olla asiakkaita samanaikaisesti, kun paritalohuoneistossa on majoittujia. Etäisyys paritalohuoneistolta päärakennukseen on tietä pitkin n. 200 m. Kalastajille Raudanjoki tarjoaa harjusta. Alueelta pääsee riippusiltaa pitkin Könkäänsaareen, jossa esteetön 1,5 km:n mittainen luontopolku ja vuokrakota. Napapiirin retkeilyalueelle pääsee kämppäkartanon pihasta. Alueelle on rakennettu korkeatasoisia pitkostettuja retkeilyreittejä, jotka esittelevät monipuolisesti eteläisen Lapin luontoa. Reittien varsilla on hyvin varusteltuja taukopaikkoja. Huoneistokuvat on otettu yhdestä huoneistosta. Huoneistot ovat samanlaisia ja paritalon toinen huoneisto on aina peilikuva toisesta. Saman paritalon huoneistoja ovat 11893 Kataja ja 11894 Pihlaja sekä 11895 Haapa ja 11896 Paju. Huom. lemmikit sallittu lisämaksusta 20e. Varaukset alkavat tulopäivänä klo 16 ja päättyvät lähtöpäivänä klo 12 (myös viikonloppuvaraukset).
Viikkohinta 730 - 2542€, Viikonloppu 324 - 741€
Valitsemalla aloitus- ja lopetuspäivän saat näkyviin hinnan haluamallesi ajankohdalle.
Asiakkaiden antama tähtiluokka 4.7 (perustuu 3 arvioon)
100% asiakkaista suosittelisi tätä lomakohdetta.
Mökin sijainti ja maisemat
Great place, amazing views, close to the river... as a negative points a lot of mosquitos and perhaps would be necesary a washing machine.
Tässä kohteessa on parasta luonnonläheisyys, oma rauha ja läheiset ulkoilureitit. Hienoa, että mökkien lomassa on myös tulistelupaikka jossa on kiva viettää eväshetkeä tai paistella vaikka kalaa. Mökkien välillä on mukavasti suojaisaa tilaa, joten voit halutessasi olla rauhassa, mutta tarvittessa palelut ovat...Lue lisää
Osallistu kuvakisaan ja voita 1000€ lahjakortti! Jaa parhaat mökkiloman kuvat somessa hashtageilla #lomarengas #kuvakisa #12345(mökin numero) ja olet mukana kisassa.Kuvakisaan