Siirry sivusisältöön

7156, AURINKORANTA

SavonlinnaEtelä-Savo

  • 2 + 2 henkilöä, 30 m², 1 makuuhuonetta
  • Lemmikit sallittu
  • Tupakointi kielletty

Asiakkaiden antama tähtiluokka 3.8. Perustuu 26 arvioon.



Lomakohteen tiedot

Savonlinnasta 52 km luoteeseen, Saimaa/Haukivesi 25 m, matala, kova hiekkapohja, oma vene, laituri. Hirsimökki 1985, tupakeittiö 2 lisävuodetta, makuusoppi 2 vuodetta, pukuhuone, sauna, avokuisti.

Varustelu

  • Sähkövalaistus
  • Lämmitys puuhellalla
  • Varaava takka
  • Kylmä vesijohto pumpulla
  • Juomavesi omistajalta tai huoltajalta
  • Ei suihkua
  • Puulämmitteinen sauna
  • Kuivakäymälä erillisessä rakennuksessa
  • Nestekaasuliesi
  • Nestekaasujääkaappi
  • Pallogrilli & Kiinteä ulkogrilli
  • Sähköistämätön mökki
  • Yksittäinen mökki
  • Soutuvene
  • Perämoottori vuokrattavissa
  • Uimaranta matala ja kova

Etäisyydet

  • Vesistöön 25 m
  • Helsinkiin 350 km
  • Kauppaan 10 km
  • Kylpylään 50 km
  • Linja-autolle 3 km
  • Naapuriin 200 m
  • Ravintolaan 10 km
  • Kansallispuistoon 10 km

Lisätiedot

Aurinkoranta on perinteinen kesämökki rauhallisella sijainnilla. Valaistus mökkiin ja saunaan tuotetaan omalla tuulivoimalalla, myös mahdollisuus esim. matkapuhelimen lataukseen, mutta muuta sähköistystä mökissä ei ole. Jääkaappi ja keittolevy toimivat nestekaasulla. Piha on tasainen ja ranta avautuu etelään. Tontti on luonnontilainen, paikkana rauhallinen. Omistajalta voit kysyä vuokralle 4 hv perämoottoria veneeseen. Mökiltä on näköyhteys Linnansaaren kansallispuistoon (norppa-aluetta). Muutaman kilometrin etäisyydellä on useita retkisatamia. Oravissa 10 km:n päässä on kaupan ja ravintolan lisäksi mm. melontakeskus (välineitä vuokrattavissa, ohjelmapalveluita) ja vierasvenesatama (venetaxeja, maisemaristeilyjä). Tappuvirran lossi 6 km, Oravi 10 km, Heinävesi 40 km, Savonlinna 51 km, Varkaus 53 km, Punkaharju 76 km.

Hinnat

Viikkohinta 384 - 698€, Viikonloppu 176 - 465

Valitsemalla aloitus- ja lopetuspäivän saat näkyviin hinnan haluamallesi ajankohdalle.

Hintaan sisältyy

Lomaasi helpottavat lisäpalvelut (eivät sisälly hintaan)

  • Lakanat ja pyyhkeet 15.0 € / kpl
  • Loppusiivous 80.0 € / kpl

Asiakasarviot

Asiakkaiden antama tähtiluokka 3.8 (perustuu 27 arvioon)

96% asiakkaista suosittelisi tätä lomakohdetta.

Asiakaskommentteja: 22

  • Tina I, Heinäkuu 2022

    Hyvin toimiva mökki rauhallisella paikalla. Upeat mahdollisuudet melontaan, mutta patikointikohteita ei juurikaan lähistöllä. Ruokatarpeet kannattaa tuoda kaikki tullessaan, koska Oravin lähikaupan valikoima on suppea. Aurinkosähköllä sai hyvin ladattua puhelimet ja myös tietokoneen.

  • Linda H, Heinäkuu 2022

  • Kari P, Kesäkuu 2022

    Hyvä sijainti ja maisemat, hyvät löylyt saunassa, erittäin rauhallinen paikka. Laituri olisi saanut olla pidempi uimaan menoa varten mutta oli leveyttä. Hieno laguuni hiekkarannalla venepoukamassa.

Asiakkaiden kuvat tästä kohteesta:

Osallistu Kuvakisaan ja voita 100 € lahjakortti! Jaa mökkilomasi parhaat kuvat somessa hashtageilla #LRkuvakisa #123456(mökin numero) ja olet mukana kisassa. Katso lisätiedot täältä.

Mökin sijainti ja lähellä olevat mökit

62°16686"N, 28°42772"E
Rantakyläntie 140, 58140 SAVONLINNA