Siirry sivusisältöön

2247, KOTKANPESÄ

KERIMÄKI, SavonlinnaEtelä-Savo

  • 3 + 1 henkilöä, 44 m², 2 makuuhuonetta
  • Lemmikit sallittu
  • Tupakointi kielletty

Asiakkaiden antama tähtiluokka 3.5. Perustuu 59 arvioon.



Lomakohteen tiedot

Savonlinnasta 42 km koilliseen, Vetojärvi 15 m (pituus 2,5 km, leveys 500 m), kova pohja, oma vene ja laituri. Pyöröhirsirakennus 1980, keittiö, makuuhuone parivuode, makuuhuone kerrossänky, olohuone, kuisti, sauna (puulämmitteinen kiuas), pukuhuone, wc, katettu terassi. Pihalla pallogrilli ja nuotiopaikka.

Varustelu

  • Sähkövalaistus
  • Sähkölämmitys
  • Avotakka
  • Vesijohto omasta kaivosta
  • Suihku saunassa
  • Puulämmitteinen sauna
  • WC
  • WC yhteensä: 1 kpl
  • Sähköliesi
  • Jääkaappi ja pakastinosa (ns. jenkkikaappi)
  • Mikroaaltouuni
  • TV
  • Radio
  • Pinnasänky tai matkasänky ennakkotilauksesta veloituksetta
  • Syöttötuoli ennakkotilauksesta veloituksetta
  • Kiinteä ulkogrilli & Pallogrilli
  • Yksittäinen mökki
  • Soutuvene

Etäisyydet

  • Hiihtoladulle 1 km
  • Vesistöön 20 m
  • Linja-autolle 20 km
  • Naapuriin 50 m
  • Ravintolaan 20 km
  • Golfkentälle 28 km
  • Latujen pituus 2 km
  • Uimarannalle 20 m
  • Helsinkiin 370 km
  • Kauppaan 20 km
  • Kylpylään 42 km
  • Kansallispuistoon 30 km

Lisätiedot

Kotkanpesä on perusmukavuuksilla varustettu vuokramökki, jossa vietät mukavan loman. Mökin terassilta aukeaa hienot maisemat järvelle ja lisäksi aivan mökin lähistöllä on jylhät kalliot, josta myös upeat maisemat. Lähiseudulla on myös paljon nähtävää. Jyrkkä rinne rantaan, ei sovi pikkulapsille eikä liikuntarajoitteisille. Mökiltä rantaan on portaat ja kaide. Kaivovesi on tutkittua ja todettu talousvedeksi sopivaksi, mutta siinä saattaa esiintyä haju-/makuhaittaa. Juomaveden voi halutessaan tuoda tullessaan. Omistaja voi toimittaa pyynnöstä veloituksetta käyttöön matkasängyn, syöttötuolin ja polkupyöriä. Max. 2 lemmikkiä/varaus. Omistajalla on neljä mökkiä 500 m etäisyydellä (5669, 5349, 4476 ja 2247). Enonkoski 19 km, Kerimäki 20 km (maailman suurin puukirkko), Punkaharjun maisemareitti 38 km, Oravi 39 km (runsaasti palveluja sekä retkiä Linnansaaren kansallispuistoon), Olavinlinna 42 km, Savonlinna 42 km, Koloveden kansallispuisto 46 km, Imatra 135 km, Helsinki 370 km.

Hinnat

Viikkohinta 329 - 599€, Viikonloppu 152 - 400

Valitsemalla aloitus- ja lopetuspäivän saat näkyviin hinnan haluamallesi ajankohdalle.

Hintaan sisältyy

Lomaasi helpottavat lisäpalvelut (eivät sisälly hintaan)

  • Lakanat ja pyyhkeet 10.19 € / kpl
  • Loppusiivous 76.89 € / kpl

Asiakasarviot

Asiakkaiden antama tähtiluokka 3.5 (perustuu 61 arvioon)

93% asiakkaista suosittelisi tätä lomakohdetta.

Asiakaskommentteja: 54

  • Eeva L, Heinäkuu 2022

    Näkymät järvelle aivan mahtavat ja sopivan tuulinen paikka jotta hyttyset eivät vaivanneet. Laiturilta helppo lähteä uimaan.

  • Ville S, Syyskuu 2022

    Upea syyssää siivitti lomaamme Kotkanpesässä. Paikka oli mitä mainioin, joskin rannan jyrkkyys yllätti muiden kommenteista huolimatta. Mökki oli viihtyisä ja polttopuita enemmän kuin tarpeeksi. Kerimäen kirkko käytiin katsomassa ja paikallinen säkvuori kiipeämässä, josta olikin upeat maisemat.

  • Pirjo D, Elokuu 2022

    Hyvät löylyt saunassa ja terassilta kivat näkymät järvelle. Nukuttiin hyvin,ei ollut liian kuuma sisällä. Keittiö kaipaa päivitystä.

Asiakkaiden kuvat tästä kohteesta:

Osallistu Kuvakisaan ja voita 100 € lahjakortti! Jaa mökkilomasi parhaat kuvat somessa hashtageilla #LRkuvakisa #123456(mökin numero) ja olet mukana kisassa. Katso lisätiedot täältä.

Mökin sijainti ja lähellä olevat mökit

62°04405"N, 29°10779"E
Vetomäentie 122, 58200 KERIMÄKI