Asiakkaiden antama tähtiluokka 4.3. Perustuu 27 arvioon.
Rovaniemeltä 310 km luoteeseen, Muoniosta 71 km pohjoiseen, Kuttasen pohjoispuolella Lauttakämpänharjuilla Palovaarassa ekologinen mökki. Kaunista harjumaisemaa ja vanhaa metsää, ei rantaa. Lähin vesistö on Lauttakämpänlantto-niminen lampi 700 m:n etäisyydellä, lampi soveltuu onkikalastukseen (ahven, hauki ym.). Muonionjoen rantaan 5 km. Hirsimökki, rakennettu 2007. Tupakeittiö, alkovissa kerrossänky, parvella (lattia-ala 20 m², jyrkät portaat) parisänky ja 2 erillistä sänkyä, sauna (puukiuas ja kiuassäiliö), pukuhuone ja katettu kuisti. Lisäksi laavu, jonka edessä tulipaikka. Mökissä aurinkopaneelisähkö, jolla toimivat valaistus ja pikkuinen TV (10"). Aurinkopaneelin teho ei välttämättä riitä TV:n katseluun. Varusteena myös aggrekaatti, jolla toimii vesipumppu. Pumpulla kylmävesijohto saunaan.
Mökki naavapuiden keskellä ylhäällä vaaramaisemassa. Hyvin rauhallinen sijainti. Naapurimökit vain satunnaisessa käytössä (ei näköyhteyttä). 2 polkupyörää käytettävissä. Mahdollisuus kajakin vuokraukseen ja melontakoulutukseen, tiedustele omistajalta hyvissä ajoin. Mökki soveltuu erinomaisesti pohjoisen luonnonrauhasta nauttiville, sekä tietysti kalastajille ja metsästäjillekin. Erinomaisia marjamaita, myös hillasoita lähellä. Kalastus: 2502 Tornion-Muonionjoki-Könkämäeno (www.eraluvat.fi). Pienriistan metsästysalueet (kanalinnuista vain riekko): 1614 Hetta-Karesuvanto, 1615 Näkkälä ja 1613 Käsivarsi (www.eraluvat.fi). Hannun Porotila Kuttasessa 4 km (palveluja matkailijoille), Kultiman vanha lapinkylä 13 km, Kuttaisen kylä Ruotsin puolella 5 km (joen toisella puolella, kesällä venematka, talvella jäätie, venekuljetuksia mm. Hannun Porotilalta) Karesuvannossa Ketolan porotila https://www.ketolareindeer.com/ porotilaviererailut mahdollisia kevätkaudella erikseen sovitusti suoraan porotilan kanssa. Karesuvannon palvelut 17 km. Kuttaisessa alueen lähin kauppa. Enontekiön keskusta Hetta 50 km. Rajanylityspaikka maanteitse Ruotsiin 18 km (Karesuando). Viileä aika vaatii asiakkaalta toimeliaisuutta, koska mökissä on puulämmitys. Puulämmityksen lisäksi irrallinen kaasulämmityslaite käytettävissä. Mökin aurinkopaneelilla latautuvan akun teho ei välttämättä riitä koko loman ajaksi. Silloin TV:n katselu ei ole mahdollista ja valaistuksena on tunnelmallinen kynttilänvalo. Mökki on vaaramaisemassa, nousujohteisen pikkutien päässä. Tie vaatii kohtalaista maavaraa autolta.
Viikkohinta 536 - 536€, Viikonloppu 375€
Valitsemalla aloitus- ja lopetuspäivän saat näkyviin hinnan haluamallesi ajankohdalle.
Asiakkaiden antama tähtiluokka 4.3 (perustuu 27 arvioon)
100% asiakkaista suosittelisi tätä lomakohdetta.
Hieno mökki, rauhallisella paikalla hieman kauempana tiestä. Loistava paikka koirien kanssa lomaileville.
Mökki oli erittäin siisti ja tunnelmallinen viikon metsästysreissua varten. Mökin sijainti on rauhallinen ja viihtyisä. Mökkitie perille vaatii hieman autolta maavaraa ja saunaa saa lämmittää reilusti, jotta saa kunnon löylyt.
Kartan saat näkyviin hyväksymällä valinnaiset evästeet:
Muuta evästeasetuksia