Saapuminen Valitse
Lähtö Valitse
| vko | ma | ti | ke | to | pe | la | su |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 44 | |||||||
| 45 | |||||||
| 46 | |||||||
| 47 | |||||||
| 48 | |||||||
| 49 |
Valitse kalenterista saapumispäivä ja lähtöpäivä saadaksesi hinnan.
Rantamökki Ivalojoen varrella. Hirsinen mökki on valmistunut alunperin 1983, mutta rakennettu kokonaan uudelleen 2023 ja varusteltu nykyaikaan perinteistä mökkeilytunnelmaa kunnioittaen.
Mökissä on tilaa kahdelle nukkujalle makuualkovissa, jossa on kaksi 80 cm leveää vuodetta ja lisäksi on saatavilla kaksi 80 cm levyistä lisävuodetta oleskelutilan sohvalle ja taittopatjalle. Lapsiperheille on tarjolla pinnasänky ja syöttötuoli ennakkotilauksesta lisämaksusta, tiedustele tätä huoltajalta.
Saunominen hoituu tyyliin kuuluvalla tavalla: pihassa on erillinen saunarakennus puulämmitteisellä kiukaalla. Saunalle kantovesi joesta.
Mökin lämmitys on järjestetty sähköllä sekä puu-uunilla, joka pitää tunnelman lämpimänä pidempäänkin.
Käyttövesi kannetaan vesistöstä, ja juomavesi tulee asiakkaan tuoda itse. Sisä-wc:tä ei ole, polttava sähkökäymälä saunarakennuksen yhteydessä.
Wi-fi toimii, joten yhteydet ulkomaailmaan pysyvät kunnossa, vaikka mökki onkin muuten mukavan erämainen.
Keittiössä on jääkaappi, pakastin, mikroaaltouuni, induktioliesitaso (ei uunia) ja Airfryer, eli perus-ruoanlaitto onnistuu hyvin. Sisälle ei tule vesijohtoa ja tiskit hoidetaan pihan pesupaikalla. Pihalta löytyy myös katetulla terassin osiolla kaasugrilli ja nuotiopaikka.
Mökkirannan veden korkeus vaihtelee ja rantatörmä on hyvin jyrkkä ja vesi voimakas-virtainen, joten uimaan mentäessä on oltava hyvin varovainen. Soutuvene on vuokralaisten käytössä ja sillä voi matkata esimerkiksi Ivalojoen läheisille hiekkarannoille. Lähimmälle yleiselle uimarannalle Ivaloon on matkaa 4,6 km. Hiihtoladulle 5,1 km (latua riittää 30 km) ja kauppaan, ravintolaan sekä linja-autopysäkille noin 6,5 km.
1-2 lemmikkiä on tervetulleita mökille lisämaksusta.
Tämä mökki sopii erityisesti pienelle seurueelle tai perheelle, joka arvostaa aitoa erämaatunnelmaa. Jos kaipaat irtiottoa arjesta ilman turhaa hälinää, tämä mökkipaikka tarjoaa juuri sitä.
Ivaloon 6 km, Saariselälle 37 km. Hammastunturin erämaa, Inarin retkeilyalue, UKK-kansallispuisto on kaikki alle tunnin ajomatkan päässä.
Luonnonolosuhteet (esim. vedenpinnan korkeus) voivat vaihdella ja vaikuttaa esimerkiksi kohteen rantakuvauksen paikkansapitävyyteen. Lomarengas ei vastaa näistä muutoksista tai niiden vaikutuksesta kohteen käyttöön. Lisätiedot varausehdoissa.
Saapuminen Valitse
Lähtö Valitse
| vko | ma | ti | ke | to | pe | la | su |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 44 | |||||||
| 45 | |||||||
| 46 | |||||||
| 47 | |||||||
| 48 | |||||||
| 49 |
Valitse kalenterista saapumispäivä ja lähtöpäivä saadaksesi hinnan.