Siirry sivusisältöön

16310, HETTANEN, ERÄKÄMPPÄ

Hetta, EnontekiöLappi

  • 2 + 2 henkilöä, 30 m²
  • Lemmikit sallittu
  • Tupakointi kielletty

Asiakkaiden antama tähtiluokka 4.0. Perustuu 6 arvioon.



Lomakohteen tiedot

Hettanen on viehättävä, sähköistetty pikkumökki, joka sijaitsee Ounasjärven rannan tuntumassa ja vain 5 kilometrin päässä Enontekiön keskustan Hetan palveluista. Mökissä on kodikas tupakeittiö, jossa laverit toimivat myös istuimina. Alkovissa on kerrossänky. Myös saunan löylyistä pääsee nauttimaan mökillä. Huomioon otettavaa on, että mökissä ei ole vesijohtoa, mutta tiskipöydässä on viemäri. Vesi saunaan saadaan muutaman mökin yhteiskäytössä olevasta vesipostista, joka sijaitsee noin 20 metrin päässä mökistä. Vesipostin vesi tulee kunnallisesta vesijohtoverkostosta. Saunassa on sähkötoiminen vedenlämmitin. Mökillä on käytössä ulkokäymälä. Käyttöoikeus ja kulkuoikeus rannalle ovat käytettävissä (Hettasella ei ole omaa rantaa). Se on siis täydellinen paikka niille, jotka haluavat nauttia mökkeilystä Lapin luonnon keskellä ilman, että heidän tarvitsee luopua mukavuuksista kokonaan. Huomaathan, että talvella mökkitietä ei välttämättä aurata, joten kulku tapahtuu joko hiihtäen tai kelkalla noin 300 metrin matkan. Sähköautoa voi ladata lisämaksusta. Maksu per latauskerta mökin normaalista 10 A -pistorasiasta (ei ole virallista latausasemaa). Hiiligrilli: varauduthan tuomaan omat hiilet tullessasi. Hiilloksen saa myös puilla, jotka talon puolesta.

Varustelu

  • Sähkövalaistus
  • Sähkölämmitys
  • Kevyttakka
  • Ei suihkua
  • Sähkösauna
  • Ulkokäymälä
  • Sähköliesi
  • Jääkaappi
  • TV
  • Hiiligrilli
  • Auton lämmityspistorasia
  • Yksittäinen mökki
  • Palovaroitin oleskelutilassa
  • Palovaroitin makuutiloissa
  • Käsisammutin
  • Sammutuspeite

Etäisyydet

  • Hiihtohissille 3 km
  • Moottorikelkkareitille 500 m
  • Helsinkiin 1080 km
  • Kauppaan 4.8 km
  • Hiihtoladulle 200 m
  • Vesistöön 90 m
  • Naapuriin 25 m
  • Ravintolaan 4.8 km

Lisätiedot

ERÄKÄMPPÄ: Eräkämpät soveltuvat parhaiten tukikohdaksi kalastus- vaellus- tai metsästysreissulle. Eräkämppien varustelu ja taso on usein muita lomamökkejä vaatimattomampi. Kohdetta ei esilämmitetä ennen varauksen alkua. Kämpän siivouksesta loman aikana ja jälkeen huolehtii asiakas. Huolto ei tarkasta kämppää kaikkien asiakkaiden jälkeen. Jos kohde on saapuessasi siivoamatta tai siellä on puutteita, ota välittömästi yhteyttä kohteen omistajaan soittamalla. Asiakkaan tulee tuoda omat lakanat ja pyyhkeet mukanaan (ei ole vuokrattavissa). Lemmikit on sallittu, mutta niitä ei saa päästää sänkyihin. Lemmikkien jätökset on kerättävä tontilta. Sijainti Enontekiön kylässä tarjoaa hyvät palvelut, sillä Hetan keskustaan, josta löydät kaupat ja muut tarpeelliset palvelut, on vain 5 kilometrin matka. Hetta-Pallas vaellusreitille pääsee noin 1 km:n päästä mökiltä. Myös hiihto- ja kelkkareitit sijaitsevat mökin välittömässä läheisyydessä. Lisäksi lähellä sijaitsevat Hetan Hiihtomaa, joka tarjoaa latuverkoston ja hissin. Tunturi-Lapin luontokeskus sijaitsee vain 3 kilometrin päässä. Valtionmaiden pienriistan metsästysalueet, joissa pääset metsästämään kanalintuja, kuten riekkoa, ulottuvat Hetan kylän laidalle lähelle mökkiä. Luvat voit hankkia kohteista1614 Hetta-Karesuvanto ja 1615 Näkkälä osoitteesta www.eraluvat.fi. Kalastusmahdollisuudet ovat myös hyvät, sillä lähialueen järvissä voit yleensä kalastaa yhdellä vavalla kalastonhoitomaksun maksamalla (www.eraluvat.fi). Lisäksi kohteesta 1556 Ounasjoki-Käkkälöjoki-Pöyrisjoki löydät lisätietoa kalastusmahdollisuuksista osoitteesta www.eraluvat.fi.

Hinnat

Viikkohinta 481 - 1045€, Viikonloppu 219 - 738

Valitsemalla aloitus- ja lopetuspäivän saat näkyviin hinnan haluamallesi ajankohdalle.

Hintaan sisältyy

Lomaasi helpottavat lisäpalvelut (eivät sisälly hintaan)

  • Sähköauton lataus / kerta 22.88 € / kpl

Asiakasarviot

Asiakkaiden antama tähtiluokka 4.0 (perustuu 6 arvioon)

100% asiakkaista suosittelisi tätä lomakohdetta.

Asiakaskommentteja: 5

  • Sari K, Lokakuu 2024

    Erämökiksi siisti ja viihtyisä. Saunan löylyt erinomaiset. Avain kannattaa pitää mukana, ovi napsahtaa lukkoon aina kiinni mennessään.

  • Paula K, Heinäkuu 2024

    Mökki oli siisti ja rauhallisella paikalla.

  • Anna-maaria V, Maaliskuu 2024

    Erinomainen sijainti, varustelu kohdillaan, siisti mökki. Voitaisiin tulla uudelleen.

Mökin sijainti ja lähellä olevat mökit

Kartan saat näkyviin hyväksymällä valinnaiset evästeet:

Muuta evästeasetuksia
68°39683"N, 23°73378"E