Siirry sivusisältöön

4833, RAHJUS

Nilsiä, KuopioPohjois-SavoTahko

  • 2 + 5 henkilöä, 36 m², 1 makuuhuonetta
  • Lemmikit sallittu
  • Tupakointi kielletty

Asiakkaiden antama tähtiluokka 3.3. Perustuu 11 arvioon.



Lomakohteen tiedot

Kuopiosta 85 km pohjoiseen, Nurmes-järvi 15 m (pituus 7 km, leveys 3 km), oma vene, ranta kova, hiekoitettu savipohja, laituri. Hyvä uida. Luonnontilaisella rantaviivalla on isoja kiviä. Lapsille paremmin soveltuva Kangaslahden kylän yleinen uimaranta 4km. Pyöröhirrestä 1990 rakennettu erillinen mökki, tupakeittiö vuodesohva, makuuhuone 2 vuodetta, osittain matala parvi (10 m²) 2+1 patjaa, jyrkät portaat, sauna (suihku löylyhuoneessa), avokuisti. Wifi internetyhteys 100MB/s. Ilmalämpöpumppu viilentävällä ja lämmitävällä ominaisuudella.

Varustelu

  • Sähkövalaistus
  • Sähkölämmitys
  • Ilmalämpöpumppu
  • Varaava takka
  • Vesijohto
  • Suihku saunassa
  • Puulämmitteinen sauna
  • WC
  • WC yhteensä: 1 kpl
  • Sähköliesi
  • Jääkaappi ja pakastin
  • Mikroaaltouuni
  • Astianpesukone
  • Kuivauskaappi
  • TV
  • Wi-fi
  • Yksittäinen mökki
  • Soutuvene
  • Kalamökki
  • Uimaranta matala ja kova
  • Palovaroitin oleskelutilassa
  • Palovaroitin makuutiloissa
  • Palovaroitin parvella/yläkerrassa
  • Varapoistumistie alakerrassa
  • Käsisammutin
  • Sammutuspeite
  • Ensiapulaukku/-kaappi

Etäisyydet

  • Hiihtokeskukseen 40 km
  • Helsinkiin 480 km
  • Kauppaan 9 km
  • Kylpylään 40 km
  • Hiihtohissille 40 km
  • Naapuriin 150 m
  • Ravintolaan 22 km
  • Golfkentälle 40 km

Lisätiedot

Viihtyisä hirsimökki rauhallisella sijainnilla, terassilta lyhyt matka rantaan ja laiturille. Aurinko paistaa aamulla ja päivällä. Piha-alue on suurimmaksi osaksi luonnontilainen. Puhdasvetisessä Nurmesjärvessä on hyvä kalakanta: mm. ahven, hauki, siika ja kuha. Paikallinen kalastuslupa sisältyy hintaan. Mökillä on pari katiskaa asiakkaiden käyttöön, grillikatos jossa muurattu grilli, savustuspönttö sekä kalankäsittely paikka. Polkupyörä asiakkaiden käytössä. Hiihtokeskus TAHKOVUORI 40 km, talvisin jäätietä pitkin 17 km, Patikointireitti Huuhkajankierros 8 km, jonka varrella nuotiopaikka ja laavu, Älänne ja Tiilikanjärven kansallispuisto lähistöllä. Lastukoski 24 km ja Pisavuoren luonnonsuojelualue, näkötorni, luontopolku ja vanha Täyssinnän rajapyykki 25 km.

Hinnat

Viikkohinta 613 - 697

Valitsemalla aloitus- ja lopetuspäivän saat näkyviin hinnan haluamallesi ajankohdalle.

Hintaan sisältyy

Lomaasi helpottavat lisäpalvelut (eivät sisälly hintaan)

  • Lakanat ja pyyhkeet 10.19 € / kpl
  • Loppusiivous 76.89 € / kpl

Asiakasarviot

Asiakkaiden antama tähtiluokka 3.3 (perustuu 11 arvioon)

91% asiakkaista suosittelisi tätä lomakohdetta.

Asiakaskommentteja: 10

  • Tero S, Elokuu 2022

    Mökki juuri täydellinen omaa rauhaa etsivälle. Järvi myös todella kalaisa, isoa ahventa löytyi hyvin.

  • Anne K, Helmikuu 2022

    Mökki oli siisti ja sieltä löytyi kaikki mitä tarvittiin. Rauhallinen sijainti, naapureita ei näkynyt. Maisemat hienot. Tahko melko lähellä, vaikka jäätie ei ollutkaan kelien takia käytössä. Sopii oikein hyvin erityisesti perheille, jotka lomailevat koiran kanssa.

  • Niko M, Heinäkuu 2018

    Erinomainen mökki kalastajalle ja eräilijälle. Todella kalaisa järvi ja hyvät metsäpolut eräillä ja kävellä. Hiljaisuuden rikkoo vain järven toisellapuolella olevan maatilan lehmät ajoittaisine ammumisineen - todella rentouttava sijainti. Aurinko paistaa pihalle iltapäivään asti, jonka jälkeen painuu puiden taakse....Lue lisää

Asiakkaiden kuvat tästä kohteesta:

Osallistu Kuvakisaan ja voita 100 € lahjakortti! Jaa mökkilomasi parhaat kuvat somessa hashtageilla #LRkuvakisa #123456(mökin numero) ja olet mukana kisassa. Katso lisätiedot täältä.

Mökin sijainti ja lähellä olevat mökit

63°37037"N, 28°15701"E
Kangaslahdentie 923 , 73810 Nilsiä